Działalność SW w pandemii – IV/2021

Witajcie ?Szufladowicze?, Seniorzy i sympatycy Spółdzielczego Klubu ?IGREK?

Już ponad rok żyjemy w trudnej, nieznanej dotąd i nieoczekiwanej sytuacji. Uderzyła silniejsza niż poprzednie trzecia fala zakażeń koronawirusem. Kolejne restrykcje, lockdawn coraz bardziej izolowały ludzi i utrudniały codzienne kontakty.
Klub ?IGREK? mimo pandemii i pozornie nieczynnej placówki ? żyje! Nie zawiesił swojej działalności! Stara się nie stracić kontaktu ze swoimi sympatykami i misję spółdzielczej placówki społeczno-kulturalnej częściowo realizować innymi formami.
Jednak za zamkniętymi drzwiami wiele działo się w Klubie przez te miesiące, które zabrała nam pandemia. I tak na przykład:

? Założyliśmy specjalną stronę internetową, która przybliża kontakt z ludźmi, stała się namiastką dawniejszych, cyklicznych spotkań klubowych i daje poczucie bliskości z poetami i seniorami. Przekazujemy na tej stronie aktualne informacje o działalności Klubu. Drukujemy wiersze naszych poetów. Wiele wierszy żartobliwie traktuje koronawirusa, aby czas izolacji wypełnić terapią uśmiechu, która dostępna jest dla każdego i wnosi wiele dla poprawy samopoczucia. Autorzy próbują spojrzeć na pandemię od innej strony, skłonić czytelnika do uśmiechu. Dla zdrowia psychicznego warto częściej się uśmiechać, choćby to był uśmiech pod maską skrywany.
? Pracownicy Klubu stawiali na progu Państwa mieszkań życzenia wypisane na własnoręcznie, pomysłowo i pięknie wykonanych kartkach z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet i Świąt. Ponieważ z powodu zakazu gromadzenia się, nie mogliśmy jak dawniej spotkać się przy wspólnym stole wigilijnym czy zjeść wielkanocny barszczyk z jajkiem – postanowiliśmy osobiście odwiedzić swoich sympatyków w okresie przedświątecznym, składając życzenia i wręczając skromne upominki. Przyjemnie było widzieć zaskoczenie , radość w oczach i nie skrywany pod maską uśmiech na twarzy.
Szczególną radość wyrażali samotni seniorzy, którzy z powodu choroby mają utrudniony kontakt z rodzinami, ze znajomymi. Wizyty nasze miały również na celu skrócenie im cierpienia w samotności w okresie Świąt i danie poczucia, że pamięta się o nich.

Czekamy z niecierpliwością kiedy wirusowa fala opadnie, a my być może, życie przeżywać będziemy od nowa ku własnemu zadowoleniu. Nie łatwa jest walka z podstępnym wirusem, lecz broń w naszym ręku jest ? przestrzeganie ustalonych zasad, nie bagatelizowanie problemu, zaszczepienie się i z sercem odnoszenie się do samego siebie i drugiego człowieka.
Nadzieja, że żyć zawsze tak nie będziemy napawa optymizmem, pozwala snuć plany na szybkie spotkanie. Póki co, zapraszamy do korzystania z naszej strony internetowej i nadsyłania wierszy o różnej tematyce.

Halina Banaszkiewicz

Koło Poezji Nie-Odkrytej ?Szuflada?

Bogumiła Świątalska

Kierownik Klubu ?IGREK?